Jak powinna wyglądać prawidłowa wieczorna pielęgnacja cery dojrzałej?
Kiedy mówimy o pielęgnacji skóry dojrzałej, najczęściej do głowy przychodzi nam walka ze zmarszczkami, matową i szarą cerą oraz z innymi oznakami starzenia. Tymczasem problemy cery dojrzałej mogą być podobne jak przy młodszej skórze. Najważniejsze jest, abyśmy zrozumiały, że czasu nie da się zatrzymać, a skórę dojrzałą trzeba pokochać i zrozumieć. Należy zacząć od poznania swojego typu cery oraz dostosowania pielęgnacji do jej potrzeb.
Nie każda cera dojrzała jest taka sama. Jedne mają skłonność do nadprodukcji sebum i przetłuszczania się, inne są ekstremalnie suche. Jeszcze inne są połączeniem jednego i drugiego, ulegają sezonowym zmianom, a także mogą być wrażliwe lub naczynkowe. Żeby odpowiednio zadbać o cerę dojrzałą, należy określić jej typ. Tylko w ten sposób będziemy mogły zaspokoić wszystkie potrzeby naszej skóry.
Wieczorna rutyna pielęgnacyjna dla cery dojrzałej – tłustej lub mieszanej
Ten typ cery wiąże się z nadmierną pracą gruczołów łojowych, co powoduje przetłuszczanie się skóry twarzy, świecenie w strefie T oraz wypryski.
Aby odpowiednio zadbać o taką skórę, należy zadbać o odpowiednie jej oczyszczenie. Stosuj łagodne środki do oczyszczania twarzy np. Ziołowy Balsam Myjący Natural Secrets, który przeznaczony jest do cery problemowej. Pamiętaj o podwójnym oczyszczaniu twarzy – przeczytasz o tym więcej w naszym wpisie „Dlaczego podwójne oczyszczanie twarzy jest takie ważne”? Skóra tłusta i problemowa wymaga delikatnego oczyszczania. Nadmierne oczyszczanie jej silnymi detergentami, powoduje jej podrażnienie, co z kolei zwiększa produkcję sebum i zaostrza problem.
Czy można pominąć tonizację skóry?
Następnie kolej na tonizację – krok, którego nie wolno pomijać. Przywraca skórze kwaśne pH, co jest niezwykle ważne, ponieważ to naturalny odczyn naszej skóry. Wybierz tonik lub hydrolat przeznaczone do twojego typu cery np. Tonik oczyszczający Natural Secrets, Hydrolat z Czarnej Porzeczki od firmy Svoje, lub Hydrolat Kawowy Majru, które będą świetne także dla twojej dojrzałej cery.
Teraz musisz dobrze nawilżyć cerę. W ten sposób wypielęgnowana będzie się mniej przetłuszczać i sprawiać mniej problemów. Ponadto to, co jest bardzo ważne przy cerze dojrzałej – dobrze nawilżona skóra wygląda na młodszą. 😊 W tym celu możesz wybrać pietruszkowy Krem do cery mieszanej od From a Friend. Jego jedwabista konsystencja szybko się wchłania, nie pozostawiając tłustego filmu, co jest niezwykle ważne przy pielęgnacji cery tłustej i mieszanej. Świetnie sprawdzi się również Serum Olejowe NO AGE BioUp do cery dojrzałej z witaminą C – może być stosowane przez wszystkie typy cery. Nie musisz obawiać się, że oleje zawarte w jego składzie zapchają twoją skórę. Ponadto witamina C zawarta w składzie, działa antyoksydacyjnie, przeciwzmarszczkowo oraz redukuje przebarwienia. Serum olejowe może stosować samodzielnie lub w połączeniu z kilkoma kroplami kwasu hialuronowego, co spowoduje jeszcze lepsze nawilżanie skóry. Więcej na ten temat przeczytasz w moim wpisie „Serum a krem nawilżający – jaka jest różnica”?
Tak wypielęgnowana skóra, rano będzie wypoczęta, gładka i promienna, a praca gruczołów łojowych wyregulowana.
Wieczorna pielęgnacja skóry dojrzałej – suchej i normalnej
Cera dojrzała sucha lub normalna potrzebuje ekstremalnie silnego nawilżenia. Jeśli jesteś posiadaczką takiej cery, być może przez całe życie miałaś suchą cerę, a może z upływem czasu taka właśnie się stała. Może być matowa i pozbawiona blasku, wiotka i potrzebująca odżywienia. Zastosuj moje wskazówki na wieczorną pielęgnację, a twoja skóra stanie się promienna i nawilżona, a zmarszczki wygładzone.
Skóra sucha również potrzebuje dokładnego oczyszczenia po całym dniu. Mimo iż nie produkuje nadmiaru sebum i nie wydaje się być zanieczyszczona to należy zmyć z niej cały makijaż oraz zanieczyszczenia nagromadzone w ciągu całego dnia. Najlepiej sprawdzą się delikatne środki myjące, które nie będą dodatkowo wysuszać skóry. Możesz wypróbować np. Cytrusowy Balsam Myjący Natural Secrets, który w swoim składzie posiada olej rokitnikowy, niezwykle cenny przy pielęgnacji skóry dojrzałej. Jeżeli wolisz łatwiej zmywające się produkty, wybierz Hydrofilowy Olejek Myjący BioUp, który w połączeniu z wodą tworzy delikatną piankę i łatwo zmywa się z twarzy. Pamiętaj o podwójnym oczyszczaniu!
Następnie spryskaj twarz lub przetrzyj tonikiem lub hydrolatem. Polecamy Hydrolat z Białej Herbaty od Svoje lub Hydrolat Lawendowy Majru, a jeśli wolisz coś z bogatszym składem postaw na tonik nawilżający od Natural Secrets. Jego obfity skład nawilża, uelastycznia skórę i działa antyoksydacyjnie. Tak przygotowana skóra jest gotowa na kolejną porcję nawilżenia.
Jak nawilżać skórę suchą lub normalną?
Zaaplikuj jej silnie nawilżający krem np. z mocznikiem od Sisi Bee. Mocznik zdziała cuda na twoją odwodnioną i potrzebującą nawilżenia skórę. W 10% stężeniu osiąga maksimum nawilżenia i zmiękczenia skóry. Cera sucha i dojrzała pokocha też bogaty Krem Ochronno- olejowy od Sisi Bee, który świetnie sprawdzi się na noc. Jego obfita formuła zapewni skórze regenerację i nawilżenie podczas nocnego odpoczynku. Dodatkowo możesz zastosować serum olejowe w połączeniu z Kwasem Hialuronowym, np. Serum NO AGE z witaminą C od Bio Up, lub Serum Regenerujące od BioUp. Obydwa maksymalnie nawilżą cerę i dostarczą jej ogrom składników odżywczych i witamin. Przy cerze suchej i dojrzałej, nie polecamy stosowania serum zamiast kremu nawilżającego, jak w przypadku cery przetłuszczającej się. Tutaj podstawą pielęgnacji jest krem, a serum może być stosowane jako dodatkowy czynnik wspomagający nawilżenie.
Wieczorna rutyna pielęgnacyjna cery dojrzałej – wrażliwej lub naczynkowej
Najprawdopodobniej z cerą wrażliwą borykasz się całe życie. Mogłaś nawet nie zdawać sobie z tego sprawy i traktować ją jako normalną, ale z czasem zauważyłaś, że wiele czynników działa drażniąco na twoją skórę i powoduje zaczerwienienia. Prawda jest taka, że każdy typ cery z wiekiem staje się bardziej wrażliwy, mogą nawet pojawić się alergie, których kiedyś nie było, a ulubione kosmetyki przestają pasować. Najważniejsze, aby słuchać swojej skóry i dopasowywać się do jej potrzeb. Cera wrażliwa i naczynkowa wymaga szczególnej delikatności. Stosuj delikatne deterganety do mycia twarzy, aby dodatkowo nie podrażniać skóry. Idealny będzie Micelarny Balsam do mycia twarzy od Natural Secrets, lub Hydrofilowy Olejek Myjący do twarzy BioUp, które w połączeniu z wodą zamienią się w przyjemną piankę, dokładnie, a zarazem delikatnie oczyszczą twarz. Do tego łatwo się zmyją bez konieczności pocierania skóry, czy używania myjek, które przy cerze naczynkowej, wrażliwej nie są najlepszym pomysłem. Umyj twarz dwa razy.
Nie zapomnij o tonizacji
Następnym krokiem jest oczywiście tonizacją skóry i przywrócenie jej naturalnego, kwaśnego pH. W przypadku cery naczynkowej wrażliwej idealny będzie Hydrolat z Róży Damasceńskiej od Majru, lub Hydrolat z Chabra Bławatka od Svoje. Jeśli wolisz bogatą formułę postaw na Tonik Wzmacniający od Natural Secrets, który wzmacnia ściany naczyń krwionośnych i łagodzi zaczerwienienia skóry.
Teraz czas na porcję nawilżenia. Tutaj idealnie sprawdzi się Regenerujący Krem do twarzy Przywrotnik od firmy Svoje. Jego unikalna receptura zawierająca naturalne wyciągi z zielonej herbaty i przywrotnika oraz zawarty w składzie olej rokitnikowy skutecznie rozprawią się z oznakami starzenia, a delikatny skład nie podrażni nawet najbardziej wrażliwej cery. Idealnym uzupełnieniem wieczornej pielęgnacji cery wrażliwej lub naczynkowej będzie nałożenie serum. Najlepiej w towarzystwie kilku kropli Kwasu Hialuronowego, który wzmocni efekt nawilżenia. Świetnie sprawdza się tutaj Wygładzające Serum od BioUp lub Serum z witaminą C NO AGE BioUp. Oba sera zawierają w swoim składzie witaminę C, która jest nieoceniona przy pielęgnacji dojrzałej, wrażliwej cery naczynkowej. Dzięki swoim właściwościom uszczelniającym naczynka, antyoksydacyjnym i przeciwstarzeniowym. Tak zaopiekowana skóra, rano będzie gładka promienna i wyciszona, bez zaczerwienień i podrażnień.
Pielęgnacja skóry wokół oczu
Pielęgnacja skóry wokół oczu
Niezależnie od tego, jaki masz typ cery, nie zapominaj o nałożeniu kremu lub serum na skórę wokół oczu. Skóra w tym obszarze jest cieńsza niż w pozostałych partiach twarzy, dlatego kosmetyki stosowane na twarz mogą być zbyt ciężkie dla delikatnej skóry wokół oczu. Dlatego zostały stworzone specjalne kosmetyki, właśnie na tę wrażliwą partię twarzy. W zależności od upodobań stosuj krem lub serum. Polecamy nawilżający Krem Pod Oczy od firmy Nowa Kosmetyka, który zaopiekuje się delikatną skórą wokół oczu. Intensywnie ją nawilży, wygładzając zmarszczki, usunie cienie pod oczami oraz ujędrni i napnie skórę. Jego lekka konsystencja szybko się wchłania, co sprawia, że może być stosowany również pod makijaż. Jeśli chcesz, możesz postawić też na Skoncentrowane Serum Pod Oczy BioUp lub Przeciwzmarszczkowe Serum Pod Oczy Majru.
Obie formuły to sera olejowe, nieco cięższe niż krem, a więc idealne na noc, kiedy nasza skóra najlepiej się regeneruje. Zawierają w swoim składzie kompleksy witamin A, C i E, czyli prawdziwych pogromców do walki z oznakami starzenia. Wygładzą, zregenerują i intensywnie nawilżą skórę wokół oczu. Niezależnie od tego, który kosmetyk wybierzesz dla siebie, pamiętaj, że nakładamy go na skórę wokół oczu, niewielką ilość, najlepiej delikatnie wklepując palcami. Nie nakładaj kosmetyku zbyt blisko linii rzęs- kosmetyki na skórze migrują i mogą dostać się do oczu, co może spowodować podrażnienia.
Dodatkowe zasady, które należy stosować niezależnie od typu cery:
- Nigdy nie kładź się spać z resztkami makijażu, zanieczyszczona cera nie może odpowiednio się zregenerować podczas odpoczynku nocnego.
- Zawsze oczyszczaj twarz dwa razy – więcej o tym przeczytasz w tym artykule na blogu – „Podwójne oczyszczanie twarzy, dlaczego jest takie ważne”?
- Wysypiaj się! Wypoczęta skóra, nabiera blasku i zdrowych kolorów.
- Pij dużo wody. Odpowiednie nawodnienie od środka sprawi, że skóra na zewnątrz również będzie wyglądać na bardziej nawilżoną, a co za tym idzie gładszą i promienną.
- Stosuj naturalne kosmetyki. Tylko takie są w pełni biozgodne z twoją skórą i mogą dostarczać jej niezbędnych składników odżywczych i minerałów.
Podobał Ci się wpis? Zajrzyj po więcej na naszego bloga.