Jaki jest mój typ cery i dlaczego to takie ważne?
Jeśli chcesz prawidłowo dbać o swoją skórę, musisz określić jej typ. Wyróżniamy 5 głównych typów cery: normalna, sucha, tłusta, mieszana i wrażliwa. Oczywiście każdy z tych typów może mieć różne odmiany, a także twoja cera może być ich połączeniem, ale zawsze da się ją przypisać do jednego głównego. Typ cery zazwyczaj uwarunkowany jest genetycznie, może się też zmieniać z biegiem lat lub w zależności od pory roku. Wiedza na ten temat jest nam niezwykle potrzebna, by prawidło dobrać kosmetyki oraz zabiegi pomagające utrzymać skórę w świetnej kondycji.
Skóra normalna
Skóra normalna jest najmniej problematyczna. Nie wytwarza nadmiaru sebum, nie jest również spięta ani ściągnięta. Pory są małe i niezbyt widoczne, co sprawia, że skóra wygląda zdrowo i promiennie. Szczęśliwcy posiadający cerę normalną, rzadko miewają wypryski lub podrażnienia, dzięki czemu pielęgnacja tego typu cery jest bardzo prosta.
Rano po przebudzeniu nie ma konieczności mycia skóry, ponieważ w nocy nie naprodukował się nadmiar sebum. Najlepszym rozwiązaniem dla tej cery jest spryskanie lub przetarcie twarzy wacikiem nasączonym tonikiem, lub hydrolatem. Następnie krem nawilżający i twoja skóra jest gotowa na nowy dzień. Wieczorem oczywiście demakijaż, podwójne mycie twarzy i nawilżenie. Ten typ cery może pozwolić sobie niemal na wszystko. Możesz stosować serum, kremy, toniki, esencje, wszystko, na co tylko masz ochotę, bez obaw, że zrobisz sobie krzywdę. Stosuj kremy o niezbyt tłustej i niezbyt lekkiej konsystencji, postaw na ochronę przeciwsłoneczną i walkę ze zmarszczkami, a twoja skóra będzie promienna i pełna blasku. Raz w tygodniu stosuj peelingi i maseczki, aby dostarczyć skórze niezbędnych witamin i minerałów, poprawić krążenie oraz złuszczyć martwy naskórek.
Skóra sucha
Skóra sucha po przebudzeniu jest napięta i ściągnięta. Może być nieelastyczna i szorstka. Mogą pojawiać się na niej nieestetyczne skórki, zaczerwienienia i podrażnienia. Przy tego typu cerze zmarszczki są również bardziej widoczne, a skóra wygląda na starszą, niż jest w rzeczywistości.
Podstawą pielęgnacji skóry suchej jest jej nawilżenie i odżywienie. Podobnie jak w przypadku cery normalnej, rano nie ma konieczności mycia jej, ponieważ nie jest tłusta. Najlepiej spryskać ją tonikiem lub nawilżającym hydrolatem i jeszcze na wilgotną skórę nakładać silnie nawilżające kosmetyki. Nie podrażniać jej dodatkowo mocnym tarciem ręcznika lub myjki do twarzy. Najlepiej byłoby unikać wody kranowej, ponieważ może dodatkowo wysuszać skórę. Świetnym rozwiązaniem jest nakładanie olejów lub maseł na wilgotną skórę wieczorem, odczekanie trochę, a następnie oczyszczenie skóry i nałożenie kremu nawilżającego. Osoby posiadające suchą skórę powinny skupić się na jej nawilżeniu i ukojeniu.
Skóra tłusta
Skóra tłusta produkuje nadmiar sebum. Nawet po dokładnym jej oczyszczeniu po chwili znów może zacząć się świecić. Pory są rozszerzone i nieestetyczne, a skóra wydaję się gruba. Częstym problem są wypryski i zaskórniki oraz blizny i przebarwienia potrądzikowe. Cera tłusta bardzo często występuje w wieku dojrzewania, aby potem zamienić się w normalną lub mieszaną, jednak są osoby, które z tłustą skórą borykają się całe życie.
Inaczej niż w przypadku cery normalnej i suchej, przy cerze tłustej należy postawić na oczyszczanie. Jednak oczyszczanie skóry nie może być zbyt agresywne. Nadmierne tarcie, podrażnianie skóry, stosowanie produktów z alkoholem dodatkowo pogarsza stan skóry i powoduje odwrotny efekt. Skóra produkuje jeszcze więcej sebum, trądziku jest więcej, a przebarwienia są bardziej widoczne. Należy oczyszczać skórę dwa razy dziennie, poprzez podwójne mycie, delikatnym kosmetykami przeznaczonymi do cery tłustej, na bazie naturalnych składników, bez substancji drażniących. Następnie tonizować skórę hydrolatami i tonikami regulującymi wydzielanie sebum oraz nawilżać skórę lekkimi kremami. Przy cerze tłustej nie należy unikać stosowania kremów czy olejów. Odwodniona skóra, będzie produkować więcej sebum, aby zrekompensować sobie brak nawilżenia. Obowiązkowym punktem w pielęgnacji jest stosowanie peelingów i maseczek dwa razy w tygodniu.
Można stosować peelingi mechaniczne, chyba że na skórze są aktywne wypryski. Wtedy trzeba zastosować peeling enzymatyczny, który nie rozprzestrzeni bakterii po całej twarzy. Maseczki powinny być tak dobrane, aby regulować nadmiar sebum, ale jednocześnie nie wysuszać nadmiernie skóry. Dobrym wyborem będzie maseczka z glinki zielonej. Preparaty punktowe przyniosą ulgę przy wypryskach i przyspieszą ich gojenie. Nie należy dotykać twarzy brudnymi rękoma, ani wyciskać pryszczy. Prowadzi to do większego rozprzestrzeniania się bakterii i zaostrzenia trądziku. Podstawą pielęgnacji cery tłustej powinno być jej oczyszczanie oraz zadbanie o odpowiedni poziom nawilżenia. Wtedy nie będzie nadprodukcji sebum, rozszerzonych porów i trądziku, a skóra będzie wyglądać zdrowo i promiennie.
Skóra mieszana
Skóra mieszana to trudny przeciwnik. Często jest mylona z cerą tłustą, co powoduje nieodpowiednie dobranie kosmetyków i pogorszenie ogólnego stanu skóry. Cerę mieszaną charakteryzuje świecenie w okolicy czoła, nosa i brody czyli w tak zwanej strefie „T” oraz suchość na policzkach. Posiadacze cery mieszanej mogą cierpieć na wypryski i rozszerzone pory, nadprodukcję sebum, a jednocześnie na ogólne uczucie ściągnięcia skóry.
Pielęgnacja cery mieszanej zawsze jest trudna, a czasem może wymagać stosowania różnych kosmetyków na różne partie twarzy. Podstawą oczywiście jest podwójne mycie twarzy delikatnymi preparatami oraz odpowiednie nawilżanie skóry. Może się jednak okazać, że krem stosowany na suche policzki jest za tłusty do stosowania w strefie T. W takiej sytuacji warto zastosować lekki krem na strefę T. A w razie konieczności dodatkowo nawilżyć pozostałe partie skóry tłustszym kremem. Toniki i hydrolaty powinny zwężać pory, ale jednocześnie być delikatne dla suchej skóry. Dobrym pomysłem jest również nakładanie maseczki do cery tłustej na strefę T np. z glinki zielonej, a na pozostałe partie twarzy maseczki nawilżającej np. z glinki różowej.
Skóra wrażliwa
Skóra wrażliwa wymaga wyjątkowo delikatnego traktowania. Często jest zaczerwieniona, podrażniona, swędząca, a nawet piecze. Dobranie odpowiednich kosmetyków to nie lada wyzwanie, ponieważ bardzo dużo składników, może powodować podrażnienie. Również nieprawidłowe nawyki mogą pogarszać jej stan np. takie jak tarcie skóry ręcznikiem, stosowanie peelingów mechanicznych czy nadmierna ekspozycja na słońce.
Dzień z cerą wrażliwą można zacząć na dwa sposoby – od mycia lub spryskania twarzy tonikiem, lub hydrolatem w zależności od jej typu. Skóra wrażliwa może być dodatkowo sucha lub wręcz przeciwnie tłusta, lub mieszana. Rodzaj pielęgnacji należy dobrać do tego typu cery. Wszystkie kosmetyki stosowane przy cerze wrażliwej muszą być pozbawione substancji drażniących, a bogate w te łagodzące jak np. aloes czy alantoina. Nie wolno pocierać skóry myjkami czy ręcznikiem, stosować peelingów mechanicznych ani opalać twarzy. Raz w tygodniu należy zastosować delikatny peeling enzymatyczny i kojącą maseczkę na twarz. Pielęgnacja cery wrażliwej powinna opierać się na eliminowaniu czynników drażniących oraz być dobrana do innych potrzeb skóry np. jej suchości.
Odpowiednio dobrana pielęgnacja do typu cery to klucz do promiennej i pełnej blasku cery.
Zdrowa skóra jest wynikiem nie tylko dobrania odpowiednich kosmetyków, ale również wyeliminowania bądź ograniczenia czynników, które mogą negatywnie wpływać na jej stan. Jeśli już wiesz jaki typ cery posiadasz, zadbaj o odpowiednią rutynę pielęgnacyjną, więcej na ten temat przeczytasz w moim wpisie „Rutyna pielęgnacyjna – dlaczego warto ją stosować?”.