Rutyna pielęgnacyjna – dlaczego warto ją stosować?
Aby nasza skóra każdego dnia była piękna i promienna musimy o nią odpowiednio zadbać. Ważna jest rutyna pielęgnacyjna każdego dnia. Nie wystarczy kupić szeregu drogich kosmetyków i nakładać ich garściami na twarz. No bo jaki efekt przyniesie nałożenie nawet najlepszego kremu na nieoczyszczoną skórę twarzy? W najlepszym wypadku żaden, a zazwyczaj skończy się to wypryskami lub podrażnieniem, które będzie pogłębiać się każdego dnia. Aby nasza cera zachwycała zdrowym blaskiem, musimy zastosować pewne kroki, które zgrabnie nazywają się rutyną pielęgnacyjną. Przeczytaj mój dzisiejszy wpis i zobacz jakie to proste! 😊
Produkty i składniki w nich zawarte muszą być odpowiednio dobrane do naszego typu cery oraz stosowane w odpowiedniej kolejności i porze dnia.
Jeśli chcesz dowiedzieć się jak dobrać pielęgnację do różnego rodzaju cery np. naczynkowej, trądzikowej czy suchej, zajrzyj do mojego wpisu – Jaki jest mój typ cery?.
Ogólna zasada nakładania kosmetyków jest prosta – od najlżejszej formuły do najcięższej, ponieważ lżejsze nie będą w stanie przeniknąć przez te cięższe. Ale po kolei – najpierw podstawa, czyli oczyszczanie. Niezależnie od tego czy stosujesz rutynę trzy- czy dziewięciostopniową pierwszy krok jest taki sam.
Krok 1. Oczyszczanie
Jeśli masz na buzi makijaż, zmyj go za pomocą płynu micelarnego, olejku czy innego ulubionego kosmetyku do demakijażu. Pamiętaj, że tego typu kosmetyk usuwa tylko makijaż, nie oczyszcza skóry. Następnie umyj twarz delikatnym detergentem przeznaczonym do twojego typu cery. Może to być żel do twarzy, olejek czy mus. Zrób to dwa razy – podwójne oczyszczanie to bardzo ważny krok – przy pierwszym myciu zmywasz resztki makijażu oraz brud z całego dnia, drugim myciem dokładnie myjesz skórę. Jeśli używasz do mycia tłustych kosmetyków, które nie zmywają się wodą, użyj ich do pierwszego mycia, a następnie umyj twarz żelem lub mydłem, aby usunąć nadmiar tłuszczów. Możesz stosować też delikatne gąbeczki czy myjki, oczywiście wielorazowe, które dodatkowo poprawią krążenie krwi. Jeśli jednak jesteś posiadaczką cery wrażliwej lub z aktywnym trądzikiem, zachowaj ostrożność, aby dodatkowo nie podrażniać cery.
Krok 2. Tonizacja
To etap tak bardzo ważny w pielęgnacji naszej cery, a niezwykle często pomijany. Kiedy już dokładnie oczyścimy skórę twarzy, konieczne jest jej stonizowanie. Środki używane do mycia zazwyczaj są zasadowe, więc musimy skórze przywrócić jej ulubione pH, czyli kwaśne. Toniki, hydrolaty czy nawet zwykły napar z zielonej herbaty, czy rumianku sprawdzą się w tym przypadku idealnie. Możemy nimi spryskać twarz lub delikatnie przetrzeć skórę nasączonym wacikiem.
Krok 3. Serum
Sera to silnie skoncentrowane kosmetyki, które przynoszą ogrom korzyści naszej skórze. Odpowiednio dobrane pomogą na trądzik, rozszerzone naczynka, przebarwienia czy pierwsze oznaki starzenia. Rano postaw np. na serum z witaminą C, które wspomaga walkę z wolnymi rodnikami, tworzącymi się na skórze w ciągu dnia, na noc możesz pozwolić sobie np. na wolniej wchłaniające się serum olejowe, które zregeneruje skórę po całym dniu. Zasada jest prosta – lekkie sera na bazie wody zawsze stosuj pod krem nawilżający, cięższe sera olejowe po kremie i najlepiej w towarzystwie kilku kropel kwasu hialuronowego.
Krok 4. Krem pod oczy
Nigdy nie pomijaj tego kroku w codziennej rutynie pielęgnacyjnej. Skóra wokół oczu jest wyjątkowo delikatna i wymaga innego traktowania niż skóra na twarzy. Zastosuj kosmetyk specjalnie przeznaczony do tej partii twarzy, może to być krem, serum lub olejek. Delikatnie wklep go opuszkami palców, pamiętaj, że kosmetyku nie nakładamy na powieki, ani nie zbliżamy się zbytnio do oka – po czasie kosmetyk rozejdzie się tam, gdzie trzeba, a zbyt bliskie nałożenie kosmetyku może skutkować łzawieniem, pieczeniem i ogólnym podrażnieniem oczu. Kosmetyki pod oczy zazwyczaj mają lżejszą konsystencję niż kremy do twarzy, dlatego możesz nakładać je przed nałożeniem kremu nawilżającego na całą twarz.
Krok 5. Nawilżenie
Teraz pora na krem do twarzy. Nałożony w tym momencie, sprawi, że wszystkie zastosowane wcześniej kosmetyki zostaną niejako zamknięte na skórze pod warstwą kremu i będą mogły efektywnie działać. Pamiętaj, że dobry krem to nie taki, który jest rozwiązaniem na wszystkie twoje bolączki. Dobry krem to taki, który jest odpowiednio dobrany do typu twojej cery. Jeśli jesteś posiadaczką cery trądzikowej, stosuj krem do cery tłustej, jeśli cery suchej, używaj kremu nawilżającego, a jeśli np. masz cerę suchą i naczynkową, zadbaj o odpowiednie jej nawilżenie kremem, a z rozszerzonymi naczynkami rozpraw się za pomocą skoncentrowanego serum. Pamiętaj, że czasem krem nie jest w stanie pomóc nam na wszystkie dolegliwości i wtedy z pomocą przychodzą nam sera. Krem ma nawilżyć, odżywić i dodatkowo nie obciążyć skóry i właśnie tymi wartościami powinnyśmy kierować się przy jego wyborze.
Krok 6. Punktowe problemy
Kolejnym elementem rutyny pielęgnacyjnej są preparaty do stosowania punktowego np. do zwalczania trądziku lub przebarwień. Najlepiej sprawdzają się stosowane na noc. Możesz stosować je pod krem nawilżający, jeśli ich konsystencja na to pozwala, lub nałożyć na krem.
Krok 7. Olej do twarzy
Jeśli masz ochotę użyć dodatkowo oleju do twarzy, nałóż go na sam koniec pielęgnacji, aby nie zablokował wchłaniania składników z innych kosmetyków. Najlepiej delikatnie nałóż go na twarz dłońmi, bez pocierania.
Krok 8. Zabiegi dodatkowe
Każda skóra potrzebuje 1-2 w tygodniu dodatkowych zabiegów. Koniecznie zadbaj o peelingi, które usuną martwy naskórek, poprawią krążenie krwi oraz zwiększą wchłanianie składników aktywnych z kosmetyków. Przy cerze wrażliwej, naczynkowej postaw na peelingi enzymatyczne, pozostałe typy cery mogą stosować również delikatne peelingi mechaniczne. Dodatkowo po peelingu, nałóż maseczkę, dopasowaną do twoich potrzeb. Na tak przygotowaną skórę nakładaj kolejne kroki twojej rutyny pielęgnacyjnej np. serum, krem. Po takim zabiegu skóra jest bardziej chłonna i lepiej przyjmuje wszystkie dobrodziejstwa, które jej zafundujesz.
Rutyna pielęgnacyjna każdego dnia.
I to już wszystko 😊 Pamiętaj, że jest to schemat pielęgnacji, a nie ścisła instrukcja, której musisz się kurczowo trzymać. Eksperymentuj, zmieniaj, łącz i dopasuj rutynę pielęgnacyjną do swojej skóry. Czasem to, co sprawdza się u twojej mamy czy przyjaciółki, niekoniecznie musi sprawdzać się u Ciebie, więc słuchaj swojej cery i spróbuj się do niej dopasować. Podstawą jest dokładne oczyszczenie skóry, stonizowanie jej oraz odpowiednie nawilżenie, reszta kroków to sprawa całkowicie indywidualna 😊